Mecliste muhalefetin izi yok: Önergeler yanıtlanmadı, teklifler yasalaşmadı, araştırma önerileri geri çevrildi

T24 Ankara

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, geride kalan dönemde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un 939, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın 743, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 127 soru önergesini yanıtsız bıraktığını açıkladı. Bakanlara toplamda 5 bin 731 soru önergesi verildi. Bunların bin 553’ü süresi içinde yanıtlanırken 2644 tanesi yanıtsız bırakıldı. Muhalefet partilerinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu hiçbir yasa teklifi kanunlaşmazken, araştırma önergeleri de TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

 TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın soru önergesi üzerine, milletvekillerinin sunduğu soru önergelerine süresi içinde yanıt veren bakanları açıkladı.

 En fazla yanıtsız bırakan Adalet Bakanı oldu

 28. dönemin başından bu yana Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 939, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 743, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 127 soru önergesini yanıtsız bıraktı.

 Süresi geçtikten sonra yanıtladı

 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 939 soru önergesinden 847’sine hiçbir yanıt vermezken, süresi geçtikten sonra 28 önergeyi yanıtladı. 64 önergenin yanıtlanma süresi devam ediyor.

Yerlikaya da 743 soru önergesinden 249’una hiç yanıt vermedi. Yerlikaya, 418 önergeyi süresi geçtikten sonra yanıtladı, 76 önergenin yanıtlanma süresi devam ediyor.  

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da 127 önergeden 77’sine hiç yanıt vermedi. Ersoy, 25 önergeyi süresi geçtikten sonra yanıtladı.

 Diğer bakanların karnesi

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 285 soru önergesinin 173’ünü süresi içinde yanıtladı.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş 205 soru önergesinin 104ünü süresi içinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 358 önergenin 126sını; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki 524 önergenin 193ünü, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 55 önergenin 22sini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar 159 önergenin 84ünü, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak 120 önergenin 36sını, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 180 önergenin 98ini, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 450 önergenin 201’ini, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler 48 önergenin 33’ünü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 504 önergenin 117’sini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır 52 önergenin 30’unu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı 539 önergenin 64’ünü, Ticaret Bakanı Ömer Bolat 97 önergenin 32’sini ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu 316 önergenin 214’ünü süresi içinde yanıtladı. Bakanlara toplamda 5731 soru önergesi verildi. Bunların 1553’ü süresi içinde yanıtlanırken 2644 tanesi yanıtsız bırakıldı.

“Meclis’e değil, Saray’a hesap veriyorlar”

 CHP Milletvekili Halıcı, soru önergelerini bakanların yanıtlamamasını eleştirerek, “Bakanlar şeffaf şekilde bu halktan toplanan vergilerin ve ülke adına yapılan işlerin hesabını vermekle yükümlüler. Ancak tek adamlık rejiminde bakanlar Meclise değil Saraya hesap verme derdinde. 83 milyona değil, bir kişinin ağzına bakıyorlar. O nedenle milletvekillerinin önergeleri yanıtsız bırakılıyor, cevaplananlar ise sözde yanıtlar içeriyor. Denetimin olmadığı yerde demokrasi olmaz, hırsızlık olur” dedi.

 Muhalefetin önerilerinin hiçbiri yasalaşmadı

 CHP, TBMM Başkanlığı’na bu dönemde bin 338 kanun teklifi verdi. Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi 159, Milliyetçi Hareket Partisi 50, İyi Parti 21, Saadet Partisi 4, Türkiye İşçi Partisi 10 kanun teklifi verdi ancak bu kanun tekliflerin hiçbiri yasalaşmadı.

Muhalefetin verdiği Meclis Araştırma önergeleri de Meclis Genel Kurulu’nda geri çevrildi. Bu önergelerin arasında çocuğa yönelik istismar, kadın cinayetleri, yolsuzluk, satılan vatandaşlık, yargıdaki liyakatsiz yapılanma, sınır güvenliği, çiftçilerin sorunları, emekçi cinayetleri, uyuşturucu, mafyalar, sığınmacı sorunu, yabancılara konut ve toprak satışı, deprem önlemleri, bağış kampanyalarında toplanan ancak yatırılmayan paraların araştırılması gibi başlıklar yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir