İnci Holding’te bayrak değişimi. Aile geleneğini sürdüren Neşe Gök, görevi üçüncü kuşağın temsilcisi Cihan Elbirlik’e devrediyor

Meltem GÜNAY

Temeli 71 yıl önce Cevdet İnci tarafından atılan, otomotiv tedarik sektörünün yanı sıra hizmet ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren İnci Holding’te yeni bir dönem başlıyor. Holdingin sekiz yıldır yönetim kurulu başkanlığını sürdüren Neşe Gök, görevini üçüncü kuşağın temsilcisi olan Cihan Elbirlik’e 1 Ocak 2024’de devrediyor. Düzenlenen törende konuşan Neşe Gök, bunun bir aile geleneği olduğunu belirterek, “Bu bir bayrak devridir. Bayrağı güvenle üçüncü neslin bir diğer temsilcisi Cihan Elbirlik’e devredeceğim. Global bir Türk şirketi haline gelen grubumuz, üç nesildir büyüyor. Bu başarı tablosunun 8 yılını yönetmek benim için ayrı bir gurur vesilesidir” dedi.

YATIRIMLARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

İnci Holding’in bugün büyümeye devam ettiğini anlatan Gök, “Bugün 11 şirket, 9 fabrika ve 3 bin 200 çalışanımız ile Türkiye ekonomisi için değer yaratıyoruz. Üretimimizin yüzde 60’ını 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar, 35 yılda kurduğumuz güçlü global ortaklıklar, sağladığımız istihdam ile ülkemizin kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyoruz. Jantta dünyanın bir ucundaki Brezilyalı Maxion Wheels, aküde dünyanın diğer ucundan, Japonya’dan GS YUASA, lojistikte yine Japon Yusen Lojistik ile birlikte büyüyor ve ortaklarımızla gelişiyoruz. Maxion İnci Jant Grubu, İnci GS Yuasa ve Yusen İnci Lojistik iştiraklerimizle faaliyet gösterdiğimiz her sektörde güçlü bir oyuncu haline geldik. Yenilikçi bakış açımızla stratejik yatırımcısı olduğumuz Vinci Girişim sermayesi şirketimiz ile 5 yıl içerisinde 9 farklı yatırıma imza attık. İstihdam, üretim ve ihracat gücümüz, inovasyon ve sosyal yatırımlarımız ile hayatın her alanına dokunmaya devam ediyoruz. Şu anda beş fabrikamız var altıncısı da yolda, aküde de üçüncü fabrikamızı kurduk. 10 milyonun üzerinde jant üretiyoruz. Bugün Türkiye’den dünyaya ihraç edilen her dört aküden biri bizim tarafından ihraç ediliyor.” diyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi..

DAHA CESUR VE DAHA GLOBAL İDDİASI YÜKSEK PROJELER

01 Ocak 2024 itibarı ile İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başlayacak Cihan Elbirlik ise 3. nesil arasındaki bayrak devrinden gurur duyduğunu ifade ederek, “Yarının dünyası için teknoloji odağımızla bugünden yatırımlar yapıyoruz. Mevcut ortaklıklarımızda ve iştiraklerimizde dijitalizasyon ve sürdürülebilirlik ajandalarımız çok önemli. Aynı zamanda malzeme ve enerji verimliliğini yansıtan ürünlere yatırım yapmak da ön plana çıkıyor. Yeni işler ajandamızda, kurumsal girişimci ruhumuzla; yenilenebilir enerjinin üretiminden tüketimine, hatta şarj noktalarına kadar enerjinin daha verimli kullanılmasına yönelik teknoloji ve servislere odaklanıyoruz. Önümüzdeki döneme; kurumsal girişimcilik alanındaki birikimlerimiz ile, daha cesur ve daha global iddiası yüksek projelerle hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

EURO BAZDA YÜZDE 10’LUK BÜYÜME

Şirketin CEO’su Şafak Ozan da dünyanın ve ülkemizin geçtiği zor dönemlerden bahsederek şirketie ilgili bilgiler paylaştı. 2023 yılını planlarına uyumlu öngördükleri karlılığın üzerinde bir karla kapatma başarısı gösterdiklerini dile getiren Ozan, “Son beş yıllık dönemde euro bazlı yüzde 10’luk bir büyümeyi pozitif nakit ve oldukça bizi tatmin eden karlılıkla geçirme ve yatırımlarımızı özkaynaklarımızla yapma fırsatı bulduk. Bunun önümüzdeki döneme istinaden de bize daha fazla güç verdiğini inanıyoruz.

2024’de savaşla ilgili yayılma riskinin dışında biz yurt dışında faiz artırma döneminin sonuna gelindiğini görüyoruz. Biraz uzunca dönemde yüksek faiz ortamının devam edeceğini, yılın ikinci döneminde faizlerde aşağı yönlü bir hareket olacağını bekliyoruz. Bu gerekçeyle hedef pazarlarında çok radikal pazar büyüklüğü beklemiyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de de mevcut para politikasının yeni finans yönetimi tarafından devam ettirileceğini daha güçlü bir senaryo olarak görüyoruz. Seçimlerden sonra önümüzdeki dört yıllık dönemde seçim olmaması nedeniyle daha öngörülebilir dönem olacağına düşünüyouz. Bui bağlamda iç pazarda da para politikasının uygulandığı çok radikal büyüme beklentimiz yok. Ancak teknolojiye yatırım yapan kuruluşlar için fırsat olacağını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Yatırımlar hakkında da bilgi veren Ozan, “Son beş yıllık dönemde 250 milyar dolarlık bir yatırımımız oldu önümüzdeki döneme istinaden planlarımızda da bu bakış açısıyla planlarımızı yapıyoruz. En büyük ve en önemli yatırımız jant alanında yeni fabrikamız. Büyük ticari araçlar için ürünler üreteceğimiz fabrikamız. 2025 yılının başında açılışını yapmayı planlıyoruz. Yine üç haneli dolar cinsinden yatırım olarak düşünebilirsiniz. Beş yıllık döngüde bir önceki beş yıllık rakamı çok gerçek dışı bir rakam olarak görmüyorum” dedi.

BORSAYA AÇILMAYI ŞU ANDA DÜŞÜNMÜYORUZ

Ozan, son dönemde bir çok şirketin halka arz edilmesiyle ilgili olarak kendilerinin de böyle bir planı olup olmadığı sorusuna ise şu anda böyle bir planlama olmadığı şeklinde yanıtladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir