Gazze’de sağlık sistemi çöktü: Endonezya Hastanesi de boşaltıldı

AA

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü Kudra, Endonezya Hastanesi’nin tamamen boşaltıldığını söyledi.

Ardından ise “Geri kalan yaralıları Şifa Hastanesi’nden tahliye etmeye çalışıyoruz.” ifadeleri aktarıldı.

“Yardımlar çok az”

Şeridi’ne giren tıbbi yardımların yetersiz olduğunu aktaran Kudra, son yardımların daha önce Gazze’ye giren yardımlardan çok daha az olduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi’ndeki sağlık durumunun çok kötü, felaket boyutunda ve tamamen çöktüğünü vurgulayan Kudra, Gazze’de sağlık açısından gerekli önlemlerin alınamadığını dile getirdi.

“Sadece 3 hastane çok sınırlı imkanlarla çalışıyor”

Kudra “Yaklaşık 900 bin Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’nin kuzeyinde sadece 3 çok sınırlı imkanlarla çalışıyor.”dedi.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları 7 Ekim de 239 İsrailliyi esir aldı. Bunlardan 13’ü esir takası mutabakatı çerçevesinde serbest bırakılarak İsrail’e döndü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir