Çürük dişler hayatı zindan etmesin! Parıl parıl dişler için 7 öneri

YEME ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Hedefiniz ne olursa olsun yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve sağlıklı beslenmeye geçmek her zaman sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olur. Şeker açısından zengin ürünlerin tüketiminin diş çürümelerine yol açtığını zaten biliyoruz. Ancak yeme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz. Kemiklerinizin ve dişlerinizin ana yapı bileşenidir. Her gün süt ürünleri tüketin. Şekersiz içecekler tüketin. Soda, meyve suyu ve gazlı içecekler içmekten kaçının.

ŞEKERSİZ SAKIZ ÇİĞNEYİN

Şekersiz sakız çiğnemek diş çürümelerini önlemenize yardımcı olabilir. Çiğnediğinizde ağzınız, yiyecek kalıntılarını doğal olarak temizleyebilen, asitleri nötralize edebilen, diş minesini güçlendirebilen ve hastalıklarla savaşabilen tükürükle dolar. Ayrıca diş minenizin daha güçlü olmasına da yardımcı olabilir çünkü sakız çiğnediğinizde ağzınıza daha fazla kalsiyum ve fosfat katarsınız. Ağzınızı kurutan ilaçlar kullanıyorsanız, şekersiz sakız bu sorunun çözümüne daha da yardımcı olabilir.

DİŞ FIRÇANIZI DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEYİN VE DEĞİŞTİRİN

Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin çünkü kılları zamanla ve kullanımla bozulur. Sonuç olarak dişlerinizi yeni bir diş fırçasıyla temizleyemezsiniz. Her kullanımdan sonra fırçanızı suyla durulayın ve açık havada kurumaya bırakın. Fırçanızı tuvaletinizle aynı odada bırakmayın çünkü dışkı bakterileri üzerine bulaşabilir.

TEMEL DİŞ BAKIMI RUTİNİNİ TAKİP EDİN

Araştırmacılara göre insanların yüzde 58’i hiç diş ipi kullanmıyor, yüzde 38,1’i ise hiç gargara kullanmıyor. Bazen diş bakımımızın doğru olmadığını veya değişiklik gerektirdiğini fark etmeyiz. Dişlerinizi erken çürüklerden korumak istiyorsanız sabah ve yatmadan önce diş bakımını düzenli hale getirin.

DÜZENLİ TEMİZLİK İÇİN DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN

Düzenli diş hekimi ziyaretlerinin pek hoş olmadığını biliyoruz, ancak bir sorunu tedavi etmektense önlemek her zaman daha iyidir. Dişlerinizi ne kadar iyi fırçalarsanız veya diş ipi kullanırsanız kullanın, her zaman ulaşılması zor alanlar olacaktır. Bir diş hekimi, dişlerinizin arka ve ön kısmındaki diş eti çizgisinin yakınını temizleyerek plak ve tartarları giderecektir. Düzenli temizlik çürüklerle mücadelede çok önemli bir adımdır. Birçok kişi temizlikten ve sonrasında dişlerinin verdiği hoş pürüzsüzlük hissinden keyif aldıklarını söylüyor. Yılda en az bir kez randevu almayı unutmayın.

TAKVİYE VE VİTAMİN KULLANIN

Tam tahıllı yiyecekler yiyin. Çok fazla B vitamini ve demir içerirler. Ayrıca tam tahıllar, kalsiyumun emilmesine ve dişlerinizin güçlenmesine yardımcı olan bir mineral olan magnezyum içerir. Yemeklerinizden daha fazla D vitamini almak istiyorsanız deniz ürünlerini daha sık yiyin. Deniz ürünleri mükemmel D vitamini kaynaklarıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI KULLANIN

Hindistan cevizi yağının vücudun birçok bölgesi için çeşitli sağlık yararları vardır. Dişleriniz söz konusu olduğunda, dişlerinizi çürümeye karşı doğal olarak korumak için hindistancevizi yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Yağ ve bakterileri dişlerinizden çeker ve doğal olarak iyileştirir. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını ağzınızda 20 dakika boyunca çalkalamanız yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir