Bayern Münih maçı öncesi UEFA’dan kritik karar! Galatasaraylı taraftarlar dikkat

Galatasaray’ın bu akşam Şampiyonlar Ligi’nde Bayern Münih ile deplasmanda yapacağı maç öncesinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi, statta ne kadar sarı-kırmızılı taraftarın yer alacağı… Konuk ekibe ayrılan deplasman tribünü haricinde, bir çok Türk taraftarın karşılaşmayı Bayern tribünlerinden izlemesine de kesin gözüyle bakılıyor.

İkinci elde maç gününe kadar bilet

Karşılaşmanın biletlerinin genel satışı haricinde, Allianz Arena’daki maçlarda uygulamaya konan ‘ikinci el bilet pazarı’ uygulaması da, maç gününe kadar bilet bulma fırsatının devam etmesini sağlıyor. Bu uygulamada, Bayern taraftarları, gitmeyecekleri maçlar için olan biletlerini kulüp internet sitesi üzerindeki sisteme yüklüyor. İnternet sitesi üzerinde açığa çıkan bilet seçilerek, banka kartı bilgileri girilerek satın alınabiliyor.

Manchester faturası 51.5 bin euro

Ancak Galatasaray taraftarının Bayern Münih karşılaşmasında son derece dikkatli olmaları gerekecek. Çünkü sarı-kırmızılı kulübe Manchester United maçındaki taraftar olaylarından çeşitli cezalar kesilmişti. Sahaya madde atılmasından dolayı 30 bin euro, meşale yakılmasından 3 bin 500 euro, zarar verici hareketlerin karşılığı 8 bin euro, taraftarın neden olduğu rahatsızlık nedeniyle ise 10 bin euro cezaya hükmedilmişti.

Deplasmana ertelemeli men cezası

Sahaya madde atılmasından dolayı kulübe bilet satışında kısıtlama da getirildi. Karar uyarınca Galatasaray sıradaki Avrupa kupası maçında deplasmana gidecek taraftarına, bilet satmaktan men edildi. Ancak bu cezanın, iki yılllık bir ertelemeye tabi olacağı eklenmişti.

Tahkim Kurulu kararını açıkladı

Kulübün bu cezalara itiraz ettiği ortaya çıktı. UEFA Tahkim Kurulu’ndan yapılan açıklamada Galatasaray tarafından gerçekleştirilen itirazın geri çevrildiği duyuruldu. Bu durumda UEFA Disiplin Kurulu’nun daha önce aldığı kararların geçerli olduğu hatırlatıldı.

Gözler Bayern Münih maçında

Tahkim Kurulu’nun kararıyla alınan kararın kesinleşmesi gözleri Bayern Münih ile oynanacak karşılaşmaya çevirdi. Almanya’daki maçta sarı-kırmızılı taraftarlardan kaynaklanan seyirci olayları yaşanması beraberinde, men cezasının ertelemesinin kalkarak yürürlüğe girmesi riskini ortaya çıkarabilecek.

Formasız, atkısız oturma kuralı

Öte yandan Allianz Arena yönetmelikleri, bu açıdan güvenliği tesis etme amacı taşıyor. Galatasaray taraftarının Bayern Münihlilerin tribününden maçı izlemesine kısıtlama yok ancak Bayern tribününde maçı izleyen taraftarlar, stat yönetmeliği gereği rakip takıma ait sembolleri taşıyamıyorlar. Bu da, ev sahibi tribünlerde otursalar da, Galatasaray forması giyemeyecekleri anlamına geliyor.

Kulüp ceza tehlikesini hatırlattı

Galatasaray Kulübü de konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve ertelemeli men cezasına dikkat çekerek taraftarlarını uyardı. Açıklamada “Kulübümüz, Şampiyonlar Ligi’nde Manchester United ile oynadığımız deplasman karşılaşmasında yaşanan tribün olayları gerekçe gösterilerek UEFA tarafından “Deplasman tribününe 1 maç seyirci götürememe” cezasıyla karşı karşıya kalmış; itirazımız sonrası bu ceza 2 yıl süreyle askıya alınmıştı” denilerek şöyle devam edildi:

“Şimdi önümüzde Bayern Münih deplasmanı var. Büyük Galatasaray taraftarına düşen; maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında cezai sınırlara girecek olaylardan uzak durarak takımını 90 dakika boyunca desteklemektir. Aksi yöndeki davranışlar, takımımızı ve taraftarımızı önümüzdeki deplasmanlarda birbirinden yoksun bırakma tehlikesi taşıyacaktır.Bu bilinçle, Münih deplasmanında tribünde yerini alacak taraftarlarımızdan, Galatasaray’ın taraftarıyla bir bütün olduğunu hep hatırlayarak, Kulübümüzü UEFA ile karşı karşıya getirecek hareketlerden uzak durmalarını önemle rica ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir