Murat Kurum’un ‘depremlerde 130 bin kişi öldü’ sözleri çarpıtıldı: Cumhuriyet tarihini kastetti

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, TV100’de Candaş Tolga Işık’a konuk oldu. Burada deprem gündemi, kentsel dönüşüm ve projelerine ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Kurum, topyekün bir seferberliğin çağrısını yaptı.

Acil olarak İstanbul’un depreme dayanıklı konutlarla yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Kurum,

“Her türlü enerjiyi gayreti vereceğiz ve dönüştüreceğiz. Depremlerde 130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, bakın İstanbul’da deprem olursa, İstanbul’a bir şey olursa ülke gider. Terörle mücadele kadar önemli diye o yüzden söylüyoruz”

ifadelerini kullandı.

Murat Kurum’un ‘depremlerde 130 bin kişi öldü’ sözleri çarpıtıldı

Kurum’un bu sözleri, muhalif sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘Kahramanmaraş merkezli depremlerde 130 bin kişi ölmüş’ algısıyla servis edildi.

Candaş Tolga Işık açıkladı: Cumhuriyet tarihindeki toplam sayıyı ifade etti

Sunucu Candaş Tolga Işık, Kurum’un söz konusu açıklamayı Cumhuriyet tarihinde ölen kişilerin yaklaşık sayısı olarak ifade ettiğini aktardı.

Işık, X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bu arada çok soruldu, yayından sonra Murat Kurum’a “Depremlerde 130 bin kişi öldü” cümlesini tekrar sordum. “Bu sayının 6 Şubat depremiyle alakalı değil Türkiye Cumhuriyeti tarihinde depremden ölenlerin yaklaşık olarak toplam sayısı olarak ifade ettiğini söyledi.”

Daha önce de farklı kanalda aynı açıklamayı yapmış: Cumhuriyet tarihini vurgulamıştı

Kurum’un “130 bin canımızı kaybettik” sözünü daha önce de Haber Global TV canlı yayınında kullanmış, sayının son bir asrı kapsadığını Kurum, bizzat kendisi ifade etmişti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaç kişi hayatını kaybetti?

Takvimler 6 Şubat Pazartesi’yi gösterdiğinde, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Yaklaşık 9 saat sonra saat 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha oluşmuştu.

Deprem, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere 11 ilde hissedilmişti.

Resmi açıklamalara göre 6 Şubat depremlerinden 13 milyon kişi doğrudan etkilenirken 11 ilde en az 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx