İyiliği cezalandıran çip: Depremzede hayvanlara bir darbe de devletten

Ardıl Batmaz

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ne göre 31 Aralık 2022 tarihine kadar evcil hayvanlarına çip takmayanlara 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

Ancak Maraş merkezli depremler sonrası, bölgeden alınan hayvanlar sahiplendirilirken çip yönetmeliği gereği cezalarla karşı karşıya kalıyor.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Murat Arslan, “Mikroçip uygulamasında kanunun değiştirilerek uzatılmasında ve depremden çıkan hayvanlar için ceza yaptırımı uygulanmamasında yarar var” dedi.

‘SİSTEME GİRİLDİĞİNDE CEZA SÜRECİ BAŞLIYOR’

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden hayvanlar da etkilendi. 11 ilde yıkılan binaların enkazında çok sayıda hayvan kaldı. Yıkıntılar içerisinden çıkarılan ve sahiplerine ulaşılamayan kedi ve köpekler için sahiplendirme kampanyaları başlatıldı. Ancak 22 Nisan’da yürürlüğe giren yönetmelik, sahiplendirmelerin önünde engel teşkil ediyor. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi (TVHB) Başkanı Murat Arslan, 31 Aralık 2022 tarihine kadar çip uygulanmamış kedi veya köpekleri sahiplenmek isteyenlerin, 3 bin 642 lira ceza ile karşılaştıklarını söyledi. Arslan, “Bu, deprem bölgesindeki enkazlardan çıkarılan hayvanlar için de geçerli. O bakımdan burada bir sorun var. İnsanlar sahiplenmek istiyor ama sisteme girildiğinde ceza süreci başlıyor. Mikroçip uygulamasında kanunun değiştirilerek uzatılmasında ve depremden çıkan hayvanlar için ceza yaptırımı uygulanmamasında yarar var” dedi.

‘SAHİBİ HAYATTA OLMAYAN VE ÇİPLENMEMİŞ BİRÇOK HAYVAN VAR’

Depremden önce de hayvanların en az yarısının çiplenmediğini belirten Arslan, bakanlığın bu konuda bir adım atması gerektiğini belirtti. Deprem dolayısıyla çok sayıda hayvanın sahipsiz kaldığını söyleyen Arslan, ortaya çıkan bir mağduriyet olduğunu ve bu mağduriyetin yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. “Cezalar uygun değil” diyen Arslan, “Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak Maraş, Hatay, Adıyaman, Malatya ve ilçelerde kurduğumuz 16 ekip ile hem çadır tedavi merkezleri oluşturduk hem de belediyelerin barınaklarında gönüllü veteriner hekimler görevlendirdik. Bu merkezlerde enkazdan çıkarılan hayvanların tedavilerini yaptık, çiplerini okutup sahiplerine ulaşabildiklerimize ulaştık. Ancak sahibi hayatta olmayan ve çiplenmemiş çok sayıda hayvan var. Bu hayvanların sahiplendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘KURALSIZ İŞLER YAPILDI’

Deprem bölgesinde birçok sivil toplum kuruluşu ve derneğin hayvanlarla ilgili çalışmalar yaptığını belirten Arslan, bunlardan bazılarının ‘sahiplendiriyoruz’ diyerek sahipli hayvanları da sahiplendirdiğini söyledi. Arslan, konuyla ilgili uyardı: “Türk Veteriner Hekimler Birliği’ne, ‘kedimiz, köpeğimiz kayıp’ şeklinde birçok başvuru yapıldığını belirten Arslan, “Bu hayvanların sahiplendirilmesinde de birtakım sorunlar söz konusu. Sahipleri ölü veya tedavi görüyor, bilemiyoruz. Kendisine ulaşılamayınca bu hayvanları alıp başka şehirlere göndererek sahiplendiriyorlar. Bu, ileride hukuksal sorunlar oluşturabilir. Bu süreçte böyle kuralsız işler de yapıldı. O yüzden kayıtlarının doğru bir şekilde alınması lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir