Dolar, Yeni Zirvesini Gördü: Yeniden Hareketli Günlere mi Hazırlanıyor?

2018 ve 2021 yıllarında yaşanan dolar yükselişlerinin zihinlerde travmatik etkileri taze duruyor. Son 1,5-2 yıldır dolar/TL’de görülen seyrin ‘doğal’ olmadığı da biliniyor. Seçimlerin 14 Mayıs’ta tamamlanamaması bu ortamın 15 gün uzamasına yol açmıştı. Kritik bir sınırda olan dolar/TL’nin yükselişi seçime kadar zor dayandı.

Seçimler nedeniyle haftalardır 20 TL’nin altında kalması için çaba harcanan dolar anlık fiyatlamalarda zirvesini test ediyor.

Dolar/TL, seçim öncesi geçen haftalarda Kapalıçarşı’da 23-24 liraları görürken, bankalararası piyasada da daha sakin ve 20 liranın altında kalma çabası sergiliyordu.

Seçimlerin 14 Mayıs’ta sonlanmamasıyla ilk hafta 20 liranın altında kalsa da son günlerde 20 liranın üzerine münferit ataklar yapıyordu.

22 Mayıs’ta 20,18 TL ile yeni zirve çıkışını yapan dolar, 26 Mayıs’ın ilk saatlerinde de 20,47 ile zirveye çıktı.

Saat saatleri itibarıyla 19,98 seviyesinden işlem gören dolar/TL, Kapalıçarşı’da 21 TL’nin üzerinde karşılık buluyor.

Bankaların uygulamalarında da alış 20 TL’nin altında, satış kuru ise 21 TL’nin üzerinde olurken, farkın yaklaşık 2 lira olması dikkat çekiyor. Haziran vadeli kontratlar da 21,37 TL’den fiyatlanıyor.

Dolar/TL’nin seçimden önceki son işlem gününde nasıl bir görünüm sergileyeceği kadar, Merkez Bankası’nın seçimden sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir