Banka Batışları Sonrası Yeni Haftada Piyasalar Faiz Kararlarına Odaklanacaklar

Yeni haftada piyasalar merkez bankalarının faiz kararlarına odaklanacaklar. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ABD Merkez Bankası(Fed) ve İngiltere Merkez Bankası(BoE) toplantılarından çıkacak sonuçlar, öncelikle takip edilecek gündem maddeleri olacak. Bu üç toplantının yanı sıra, Çin, İsviçre, Norveç ve Brezilya merkez bankalarından gelecek kararlar da yakından takip edilecek.

Yurt içinde faiz kararının yanı sıra, Hazine ihaleleri, yurt dışı üretici fiyatları, tüketici güven endeksi, finansal hizmetler güven endeksi ve 2022 yılına ilişkin iş gücü verileri izlenecek.

Yurt dışında öne çıkan veriler, öncü satın alma yöneticileri endeksi(PMI) verileri, ABD’de ikinci el ve mevcut konut satışları, cari denge, dayanıklı mal siparişleri, Almanya’da üretici fiyatları, ZEW, İngiltere’de enflasyon, perakende satışlar, Japonya’da enflasyon olacak.

20 Mart Pazartesi yurt içinde piyasaların gündeminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası yatırım pozisyonu verilerini, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini duyuracak (10.00).

Yurt dışı gündemdeyse, piyasalar haftaya Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) gelecek faiz kararıyla başlayacak (04.15).

Avrupa piyasaları haftaya önemli bir veriyle başlayacak; Almanya için üretici enflasyonu rakamları açıklanacak (10.00). 

Amerika’da öne çıkan bir veri bulunmuyor.

21 Mart Salı günü yurt içi piyasaların gündeminde, TÜİK, tarımsal girdi fiyatları ve motorlu kara taşıtları istatistiklerini yayımlayacak (10.00).

Yurt dışı gündemde de, piyasalar Güney Kore’nin üretici fiyatları ile güne başlayacaklar (00.00). 

Avrupa’da günün ilk saatlerinde İsviçre’den dış ticaret rakamları, İngiltere’den bütçe verileri gelecek (10.00). Bölgede beklenen veri Almanya’dan gelecek; ZEW beklenti ve cari koşullar endeksleri açıklanacak (13.00). 

Kanada’nın tüketici enflasyonu rakamları yayımlanacak (15.30). ABD’nin bölgesel endekslerinden Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi açıklanacak (15.30). ABD’de günün verisi ikinci el konut satışları olacak (17.00). ABD’de enerji sektörünün en büyük ticari birliği olan Amerikan Petrol Enstitüsü(API) petrol ve petrol ürünleri stokları verileri açıklanacak (23.30).

22 Mart Çarşamba yurt içi piyasaların gündeminde, beklenen bir veri bulunmuyor.

Yurt dışı gündemde de Asya’da öne çıkan bir veri bulunmuyor. Avrupa piyasalarında İngiltere’den gelecek enflasyon rakamlarına odaklanılacak (10.00). 

Haftanın yurt dışında beklenen en önemli gündemi olan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı açıklanacak. ABD’de geçen hafta yaşanan banka krizi sonrası analistlerin Fed’den beklentileri keskin bir şekilde değişti. İki hafta öncesine kadar 50 baz puan artışa kesin gözüyle bakılırken, kriz sonrası fiyatlamalar 25 baz puana geldi. Bu toplantıyı pas geçeceğini düşünen kurumların yanı sıra, Nomura gibi faiz indirileceğini öngören kurumlar da bulunuyor. Goldman ise faizde bir değişiklik beklemediğini duyurdu (21.00) Her zaman olduğu gibi Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından basın toplantısı düzenleyecek (21.30).

23 Mart Perşembe günü yurt içi gündemde TÜİK ve TCMB tarafından ortak hesaplanan tüketici güven endeksi açıklanacak. TÜİK, 2022 yılına ilişkin iş gücü istatistiklerini yayımlayacak (10.00). Haftanın yurt içi gündeminin en önemli başlığı olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı açıklanacak.

2022’nin son ve 2023’ün ilk toplantısında faizi sabit tutan TCMB, Şubat ayı toplantısında 50 baz puan indirime gitti ve yüzde 8,50’ye geldi. TCMB, ‘Kurul, bu ölçülü indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir’ değerlendirmesinde bulundu (14.00). BDDK ve TCMB haftalık verilerini açıklayacak (14.00). 

Yurt dışı gündemde günün ilk ilerleyen saatlerinde Singapur’dan gelecek enflasyon verileri izlenecek (08.00). 

İsviçre Merkez Bankası(SNB) faiz kararını açıklayacak (11.30). 

Günün bölgede diğer faiz kararı da Norveç Merkez Bankası(Norges) tarafından gelecek (12.00). 

Piyasaların merakla beklediği bir başka karar da İngiltere Merkez Bankası(BoE) faiz kararı olacak (15.00). 

Günün ilk saatlerinde Brezilya Merkez Bankası(BCB) faiz kararı ekranlara düşecek (00.30).

24 Mart Cuma yurt içi piyasaların gündeminde, TCMB, finansal hizmetler güven endeksi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini yayımlayacak (10.00). Kültür ve Turizm Bakanlığı, giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaşlar verilerini duyuracak (11.00).

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Japonya’da özellikle son dönemde yaşanan yükselişle beraber çok daha dikkatle takip edilen enflasyon rakamları açıklanacak. Piyasalar tarafından daha yakından takip edilen çekirdek tüketici fiyatları artışı Ocak ayında yüzde 4,2 ile 1981’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı (02.30).

Almanya’da gayrimenkul sektöründen iki veri birden gelecek; 2022 yılı son çeyrek dönemine ilişkin konut fiyatları ve Ocak ayına ilişkin inşaat siparişleri açıklanacak (10.00). Aynı saatte İngiltere’nin perakende satış rakamları yayımlanacak. İspanya’nın final GSYH ve üretici fiyat endeksi verileri aynı saatte ekranlara düşecek. Avrupa için öncü PMI verileri Fransa ile başlayacak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (11.15-12.30). 

Hafta sonu itibarıyla Avrupa’da yaz saati uygulaması başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir